Tager man udgangspunkt i mediedebatten om opstilling af vindmøller, kan man nemt få det indtryk, at danskerne generelt er imod. Det er dog ikke tilfældet, men det afspejler, at debatten om vindmøller er ”skæv”. Både fordi det lille mindretal, der er imod, er de flittigste deltagere i debatten. Men også fordi medierne i deres natur er konfliktorienterede og derfor primært opsøger historier, hvor man kan afdække uenighed.
Det er en del af mediernes selvforståelse som demokratiets ”vagthund” og i og for sig et sundhedstegn. Men det kommer let til at skygge for, hvordan den store del af befolkningen ser på udbygning af vindenergi.
Helt tilbage til 1990’erne er der med jævne mellemrum foretaget opinionsundersøgelser, der tester danskernes holdning til at fortsætte udbygningen med vindkraft. De viser alle, at der er en massiv tilslutning hertil i befolkningen. Sådan er det fortsat, hvad de nyeste analyser også bekræfter.